• Dolar
  Dolar 0.00 %
 • Euro
  Euro 0.00 %
 • Gram Altın
  Gram 0.00 %
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 0.00 %
 • Bitcoin
  Bitcoin 0.00 %
 • Ethereum
  Ethereum 0.00 %

Çavuşoğlu: TANAP'ın doğal gazı uluslararası piyasaya taşıması için iş birliğini artırmalıyız


Çavuşoğlu: TANAP'ın doğal gazı uluslararası piyasaya taşıması için iş birliğini artırmalıyız
16 Mart 2023, 11:03

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda, "Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi büyük çaplı enerji projelerini beraber hayata geçirdik. TANAP'ın, Hazar bölgesinden ilave doğal gazı uluslararası piyasaya taşıması için iş birliğini artırmalıyız" dedi.
Bakan Çavuşoğlu, TDT Olağanüstü Zirvesi öncesi 'AfetAcil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım' temasıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen TDT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katıldı. Toplantıda; Bakan Çavuşoğlu'nun yanı sıra Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyor Saidov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Jeenbek Kulubayev, Kazakistan Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kayrat Umarov, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov ve TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı. Toplantı, deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. 
'DAYANIŞMA DİPLOMASİSİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ'
Bakan Çavuşoğlu, toplantıya katılan bakanlarla birlikte zirveye hazırlık yapacaklarını belirterek, "Biliyorsunuz, en son Semerkant Zirvemizde bir araya geldik. Tarih hızlı akıyor. İstişarelerimizi sıklaştırmamız gerekiyor. Can Azerbaycan bu düşünceyle teşkilatımızın bir olağanüstü zirve tertiplemesini önerdi. Dönem Başkanı Özbekistan da ev sahipliği şerefini bize teklif etti. Zirvemizi başka bir gündemle toplayalım isterdik. Ancak yüzyılın felaketi nedeniyle 'AfetAcil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım' temasını seçtik. Çok derin bir keder içindeyiz. Biliyoruz ki bu keder sadece Türkiye'de yaşanmıyor. Atamız Bilge Kağan, kardeşi Kül Tigin'i kaybettiğinde, hislerini Orhun Anıtları'na şu sözlerle kazımış; 'Görür gözüm, görmez oldu. Bilir aklım, bilmez oldu. Gözden yaş gelse de önleyerek, gönülden feryat gelse de bastırarak, Düşüncelere daldım'. Büyük Türk dünyası, depremde kaybettiği kardeşleri için işte böyle derin bir yasa boğuldu. Lakin sadece kederimizi paylaşmakla kalmadınız. Dayanışma diplomasisinin en güzel örneğini sergilediniz. Mevkidaşlarım olarak, desteğinizi bizzat gösterdiniz. Arama kurtarma ekipleri, sahra hastaneleri gönderdiniz. Biz Türkler gökkubbeyi, yeryüzünün üstüne gerilmiş büyük bir çadır gibi görürüz. Kubbe şeklindeki 'kiyiz üyleriniz', 'boz üyleriniz' insanlarımıza barınak oldu" dedi.
'HER FELAKETİN ÜSTESİNDEN GELİRİZ'
Bakan Çavuşoğlu, TDT ülkelerinin deprem felaketi sonrası sergiledikleri dayanışmadan bahsederek, "Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde son çadıra son düğümü ben attım. Büyük bir insani muhabbet de gördük. Azerbaycan'dan emekli maaşını gönderen amcamızı; Özbekistan'dan ömürlük tasarrufunu hiç düşünmeden bağışlayan teyzemizi; Kazakistan'dan kumbarasını büyükelçiliğimize getiren Körkem kardeşimizi, Kırgızistan'dan köylerinin ihtiyaçları için topladıkları parayı gönderen CalpakTaş köyündeki kardeşlerimizi; Türkmenistan'dan tek varlığı büyükbaş hayvanını bağışlamak isteyen Oğulnabat teyzemizi ve Macaristan'dan resim çizip bağış toplayan öğrenci kardeşlerimizi anmak isterim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gönüllü olarak çalışmalara katılmak için adeta yarışan kardeşlerimiz. Bu güçlü desteğiniz şunu bir kez daha ispat etti; 'Birliğimiz gücümüzdür' dersek her felaketin üstesinden evelallah geliriz. Var olun" diye konuştu.
'İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRMALIYIZ'
Bakan Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı'nın herkesin rüyası olduğunu ve artık gerçek olduğunu belirterek, "Her geçen gün kurumsal altyapımızı güçlendiriyor; iş birliğimizi yeni alanlara yayıyoruz. İçişleri Bakanı'mızın ev sahipliğinde düzenlenen Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakanlar Toplantısı'nın ne kadar zamanlı olduğunu gördük. 2040 Türk Dünyası Vizyon Belge'mizin bir parçası olan 'Sivil Koruma Mekanizması'nı da hemen hayata geçirmeliyiz. İstanbul Zirvesi'nde karar verdiğimiz gibi, yeşil teknolojiyi kullanan, akıllı şehirlere sahip bir Türk dünyası inşa etmeliyiz. Küresel enerji denklemindeki ağırlığımız artıyor. BaküTiflisCeyhan petrol boru hattı ve TANAP gibi büyük çaplı enerji projelerini beraber hayata geçirdik. TANAP'ın, Hazar bölgesinden ilave doğal gazı uluslararası piyasaya taşıması için iş birliğini artırmalıyız. Azerbaycanlı ve Türkmen kardeşlerimizle imzaladığımız 3'lü mutabakat zaptı, bu bakımdan önemli. Asya'nın yeniden öne çıktığı bu dönemde Orta Koridorun küresel ticaretteki payını artırmalıyız. Semerkant Zirvesi'nde bu yönde imzaladığımız anlaşmaları hızla hayata geçirmeliyiz. Ekonomilerimizin sağlıklı şekilde bütünleşmesi için Türk Yatırım Fonu’na önem veriyoruz. Hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek için sekretaryamızı daha da güçlendirecek kararlar alalım" dedi. 
'KISITLAMALARIN KALDIRILMASI ORTAK GAYEMİZ OLMALI'
Bakan Çavuşoğlu, "İçinde bulunduğumuz tarihsel süreç, birçok sınamayı beraberinde getiriyor. Ukrayna'daki savaş ve Afganistan'daki gelişmeler, teşkilatımızı ve devletlerimizi yakından ilgilendiriyor. Ortak akılla tarihin akışında savrulmayı değil ona yön vermeyi tercih etmeliyiz. Dolayısıyla birliğimizi güçlendirmemiz şart. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gözlemci olarak bugün aramızda olması bu açıdan çok anlamlıdır. Kıbrıs Türk halkının; egemen eşitliğinin, haklarının ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi, maruz kaldığı izolasyon ve kısıtlamaların kaldırılması ortak gayemiz olmalıdır. Bir kez daha evinize, Türkiye'ye hoş geldiniz. Toplantımızın büyük Türk dünyasının her coğrafyadaki budunları için hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu. 

Politika Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştü
 • AK Partili Alptekin adaylık için yola çıktı
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Kongresi'nde senatörlerle görüştü
 • Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, İİT Dışişleri Bakanları Konseyine katılacak
 • 'Afet Yeniden İmar Fonu' kurulmasına ilişkin teklif Genel Kurul'da
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi
 • ANKARA- CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, MOĞOLİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI BATMUNKH İLE GÖRÜŞTÜ
 • Seçime ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de

Copyright 2023 Haber Günüm, Tüm Hakları Saklıdır