• Dolar
  Dolar 0.00 %
 • Euro
  Euro 0.00 %
 • Gram Altın
  Gram 0.00 %
 • Çeyrek Altın
  Çeyrek 0.00 %
 • Bitcoin
  Bitcoin 0.00 %
 • Ethereum
  Ethereum 0.00 %

Kredi kullanımında mobil bankacılığın payı artıyor 


Kredi kullanımında mobil bankacılığın payı artıyor 
02 Mart 2023, 11:03

Risk Merkezi verileri, 2022’de bireysel kredi kullanımının arttığını gösterirken, bu veriler kapsamında kredi notu öğrenme hizmetine olan talebin çoğaldığı da kaydedildi. Kredi Kayıt Bürosu’nun 2022’nin üçüncü çeyreğinde açıkladığı verilerde ise Türkiye’nin kredi notu ortalamasının bin 492 olduğu belirtildi. Kişiselleştirilmiş finansal pazaryeri TeklifimGelsin CEO’su İhsan Cem Zararsız, “Kredi işlemlerinde mobil bankacılık ürünlerinin benimsenmesi her geçen dönemde artıyor" dedi. 

Her yıl milyonlarca kişinin bankacılık sistemine dâhil olduğu Türkiye’de, küresel ekonomik koşullar, bankaların kullandırdığı kredi adet ve hacimlerine de yansıdı. Risk Merkezi tarafından yayımlanan veriler, bankalar tarafından verilen bireysel kredi hacimlerinin 2022'de yüzde 50 arttığını gösterirken, kredi kullanmanın birincil göstergesi olan kredi notu öğrenme hizmetine talep de çoğaldı. Kişiselleştirilmiş finansal pazaryeri TeklifimGelsin, kullanıcıların kredi derecelerini öğrenebilecekleri ve krediye erişimlerini kolaylaştıracak önerileri görebilecekleri Kredi Karnesi ürününü Şubat 2023 itibarıyla duyurduğu mobil uygulamasında ücretsiz olarak kullanıma sundu. 

Kredi kullanımında mobil bankacılığın payının artmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İhsan Cem Zararsız, "Bu trendi takiben, kullanıcıların doğru finansal ürünlere ve finansal geçmişlerini ortaya koyan Kredi Karnesi’ne saniyeler içinde güvenli bir biçimde ulaşması amacıyla, kişisel finansal pazaryeri çözümlerimizi TeklifimGelsin mobil uygulamamızda sunmaya başladık” dedi.

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU ORTALAMASI BİN 492 OLDU 

Kredi Kayıt Bürosu tarafından 2022’nin üçüncü çeyreğinde açıklanan veriler, Türkiye’nin ortalama kredi notunun bin 492 olduğunu gösterdi. Kredi notu değerlendirmesinin bin 900 puan üzerinden gerçekleştirildiğini hatırlatan İhsan Cem Zararsız, “Mobil uygulamamızda kullanıcıların kredi derecelerini ücretsiz olarak öğrenebilecekleri özelliğimizin yanı sıra, bu dereceyi artırmaya yönelik kişiselleştirilmiş öneriler içeren Kredi Karnesi ürünümüzü sunuyoruz. Büyük veri ve açık bankacılık teknolojilerinin gücüyle geliştirdiğimiz Kredi Karnesi, tüketicilerin mevcut finansal durumlarını doğru bir biçimde analiz etmeleri için oldukça kullanışlı. Bu özelliğimizle kullanıcıların kredi derecelerini artırabilmeleri için öneriler sunuyor, onlara özel kredili ürünler listeliyoruz. Böylece tüketiciler, kredi derecelerinin zaman içindeki gelişimini takip edebiliyor. Geleneksel bankacılığın getirdiği yorucu süreçleri ve bilgi akışındaki yavaşlığı ortadan kaldırmak, kullanıcıların işlem sürelerini kısaltmak ve güvenlikten ödün vermemelerini sağlamak gibi amaçlarla kurulan TeklifimGelsin olarak bu çözümümüzle tüketicilerin finansal okuryazarlığına da katkıda bulunuyoruz” diye konuştu. 

KREDİ İŞLEMLERİNDE MOBİL KULLANIMI ARTIYOR 

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) açıkladığı çeyreklik veriler incelendiğinde, 2022’nin ilk üççeyreğinde mobil şubeler üzerinden toplam 11,3 milyon adet kredi kullandırıldığı, bu işlemlerdeki toplam kredi hacminin ise 259 milyar TL olduğu görüldü. Geçtiğimiz yılın üççeyreğinde mobil şubelerden kullandırılan kredi adetlerinde artış yaşandığını dile getiren  Zararsız, “Kredi işlemlerinde mobil bankacılık ürünlerinin benimsenmesi her geçen dönemde artıyor. Bu trendi takiben, kullanıcıların doğru finansal ürünlere ve finansal geçmişlerini ortaya koyan Kredi Karnesi’ne saniyeler içinde güvenli bir biçimde ulaşması amacıyla, hâlihazırda 175 bini aşkın kayıtlı kullanıcının tercih ettiği kişisel finansal pazaryeri çözümlerimizi App Store ve Play Store’da yer alan TeklifimGelsin mobil uygulamamızda sunmaya başladık” dedi. 

“KULLANICILARI DOĞRU FİNANSAL ARAÇLARLA BULUŞTURUYORUZ” 

Ocak 2021'de İTÜ Çekirdek bünyesinde kurulan şirketin bugüne dek aralarında Avrupa’nın en büyük B2B hızlandırma programı Startup Wise Guys’ın ve Hedef Holding’in de bulunduğu yatırımcılardan yatırım aldığını ve değerlemesini katlanarak artırdığını belirten İhsan Cem Zararsız, “Bugün dijital bankacılık kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik pek çok araç bulunuyor. Fakat esas problem, bu araçların analizinde ve doğru bilgiye ulaşma sürecinde ortaya çıkıyor” dedi.  

BANKA VE FİNANSAL KURULUŞLARIN ÜRÜN ANALİZLERİ TEK BİR PLATFORMDA 

175 bini aşkın kayıtlı kullanıcıya sahip olduklarını ve bugüne kadar 2,5 milyonu aşkın ziyaret aldıklarını vurgulayan İhsan Cem Zararsız, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 

“Hem bankaların hem de tüketicilerin yararına bir model geliştiren TeklifimGelsin olarak kullanıcılarımıza tüm banka ve finansal kuruluşların ürün analizlerini tek bir platformdan yapabilme olanağı sunuyoruz. Finansal geçmişlerini ve finansal kuruluşların kredi kartı, mevduat, taşıt, konut, ihtiyaç kredisi, BIST 30, Amerika borsaları, uzaktan müşteri edinimi ve sigorta gibi hizmetlerini TeklifimGelsin’de bir arada görebilen ve karşılaştırabilen kullanıcılar, finansal okuryazarlıklarını bir adım ileri taşıyarak kendileri için en uygun ürüne başvurma şansı buluyor. Bu anlamda, 2023 itibarıyla kullanıcılarımızı, müşteri deneyimi odağında geliştirdiğimiz mobil uygulamamız aracılığıyla da doğru finansal araçlarla buluşturmayı sürdüreceğiz.” 

Ekonomi Haberleri

 • E-ticaretin uzman isimleri, zirvede buluşacak
 • SunExpress, 18 binden fazla depremzedenin tahliyesini gerçekleştirdi
 • Türk Hava Yolları, IATA'nın Havayolu Perakende Konsorsiyumu’na dahil oluyor
 • Ülker Bisküvi'den 195 milyon dolarlık sendikasyon anlaşması 
 • Bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı
 • New York Borsası, Martı’yı Türk bayraklarıyla karşıladı
 • Aras Kargo’da üst düzey atama
 • Mazars Denge'den cinsiyet eşitliği vurgusu
 • TEB Yatırım, Devexperts’in geliştirdiği mobil alım-satım platformunu hizmete sundu  

Copyright 2023 Haber Günüm, Tüm Hakları Saklıdır